STANDARDY OCHRONY POLITYKI MAŁOLETNICH W ŻŁOBKU/ KLUBIE MALUCHA WESOŁA DŻUNGLA
Klub Malucha Wesoła Dżungla Marta Sokołowska ustanowiło w życie Politykę ochrony Dzieci przed krzywdzeniem i zapewnienia im bezpieczeństwa w drodze zarządzania nr 1 z dnia 01.05.2024
Standard I. Polityka ochrony Dzieci przed krzywdzeniem w klubie malucha Wesoła Dżungla
Placówka posiada dokument POLITYKI OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM .
W dokumencie Polityki ochrony Dzieci przed krzywdzeniem zapisane są :
– procedury zgłaszania podejrzeń oraz podejmowania interwencji , które określają krok po kroku , jakie działania należy podjąć w sytuacji krzywdzenia Dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony osób obcych , członków rodziny oraz personelu placówki – zasady bezpiecznych relacji na linii personel placówki – Dziecko, określające jakie zachowania są niedozwolone w kontakcie z Dzieckiem
– zasady ochrony danych osobowych Dziecka, które określają sposób przechowywania i udostępniania informacji o Dziecku oraz zasady ochrony wizerunku Dziecka , które określają sposób jego utrwalania i udostępniania
Cały personel placówki zna treść dokumentu Polityki ochrony Dzieci przed krzywdzeniem
Zapisy zawarte w dokumencie Pollityki ochrony Dzieci przed krzywdzeniem obowiązują wszystkich członków personelu placówki
Dyrektor placówki Marta Sokołowska wyznaczył osoby odpowiedzialne za monitoring realizacji Polityki ochrony Dzieci i rola oraz zadania tych osób są jasno określone .
Standard II. Personel – monitorowanie edukacji i zaangażowanie pracowników w celu zapobiegania krzywdzenia Dzieci
Placówka monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzenia Dzieci Rekrutacja pracowników klubu malucha Wesoła Dżungla odbywa się wg zasad, które obejmują ocenę merytorycznego przygotowania kandydatów do pracy z Dziećmi oraz sprawdzenie ich referencji .
Dyrektor placówki uzyskała informację z Krajowego Rejestru Karnego o pracownikach zatrudnionych w Wesołej Dżungli .
Dyrektor uzyskała oświadczenia pracowników dotyczące niekaralności lub toczący się wobec nich postępowań karnych lub dyscyplinarnych za przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego – w przypadkach , gdy prawo nie zezwala na uzyskanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego .
Klub malucha zapewnia swoim pracownikom edukację w zakresie ochrony Dzieci przed krzywdzeniem i pomocy Dzieciom w sytuacjach zagrożenia .
Rozpoczynając pracę w Wesołej dżungli wszyscy członkowie personelu zostali przeszkoleni w zakresie rozpoznawania czynników oraz identyfikacji symptomów krzywdzenia Dzieci .
Wszyscy członkowie personelu placówki zostali przeszkoleni w zakresie odpowiedzialności prawnej pracowników placówki , zobowiązanych do podejmowania interwencji . Wszyscy członkowie personelu placówki znaleźli zostali przeszkoleni w zakresie procedury „ Niebieskiej Karty „.
Pracownicy placówki mają łatwy dostęp do danych kontaktowych lokalnych placówek :
– Poradnia psychologiczno – pedagogiczna ul Słowackiego 45, Bielsko Biała tel.338125769
– Centrum Powiadomienia Ratunkowego w Katowicach ul Jagiellońska 25, tel 322077468
– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Bialej ul. Piastowska 40, tel.338136930
– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bielsku Bialej ul. Karola Miarki 11, tel.334995600
które zajmują się ochroną Dzieci oraz zapewniają pomoc w nagłych przypadkach ( policja , sąd rodzinny, centrum interwencji kryzysowej , ośrodek pomocy społecznej , placówki ochrony zdrowia ).
W placówce – w szatni – znajdują się przydatne informacje dla rodziców na temat :
– wychowania Dzieci bez przemocy ,
– rekomendowanych metod wychowania ,
– budowania relacji z Dzieckiem,
– ochrony Dzieci przed przemocą i wykorzystaniem ,
– zagrożeń bezpieczeństwa Dzieci w Internecie ,
– danych kontaktowych placówek zapewniających pomoc i opiekę w trudnych sytuacjach życiowych .
Wszyscy rodzice/ opiekunowie prawni zostali poinformowani o obowiązującej w placówce POLITYCE OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM .
Standard III. Monitorowanie i weryfikacja zgodności prowadzonych ze standardami ochrony.
Klub malucha Wesoła Dżungla monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami ochrony Dzieci. Przyjęte zasady i realizowane praktyki ochrony Dzieci są weryfikowane przynajmniej raz na rok przez wyznaczoną do tego osobę. W ramach monitoringu zasad i praktyk ochrony Dzieci klub malucha konsultuje się z rodzicami / opiekunami Dzieci w celu ewaluacji podejmowanych działań .
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI
– W komunikacji z małoletnimi należy zachować cierpliwość oraz szacunek .
– Należy uważnie słuchać Dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji. Komunikując się z Dzieckiem starać się, by twarz była na poziomie twarzy Dziecka.
– Należy zapewniać Dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo z jakąś sytuacją , zachowaniem czy słowami, mogą o tym powiedzieć i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji lub pomocy.
– Należy doceniać i szanować wkład Dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć , orientację seksualną , niepełnosprawność , status społeczny , etniczny , kulturowy , religijny i światopogląd .
– podejmując decyzje dotyczące Dziecka, informujemy o tym małoletniego i staramy się brać pod uwagę jego oczekiwania jeśli to możliwe .
– należy szanować prawo Dziecka do prywatności . Jeżeli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności , aby chronić Dziecko, wyjaśnij to małoletniemu najszybciej jak to możliwe .
– Należy unikać zbędnego ryzyka . Pracując z Dziećmi należy upewnić się , że sprzęt i wyposażenie są używane w sposób zgodny z przeznaczeniem , a otoczenie pracy jest bezpieczne .
ZACHOWANIA I PRAKTYKI , KTÓRE SĄ NIEDOPUSZCZALNE ZE STRONY PRACOWNIKÓW
– nie wolno krzyczeć , zawstydzać , upokarzać i obrażać małoletnich
– nie wolno bić , szturchać , popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej małoletniego
– nie wolno nawiązywać z Dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych i seksualnych . Niedozwolone są seksualne komentarze , żarty , gesty oraz udostępnianie Dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę
– nie wolno utrwalać wizerunku Dziecka w celach prywatnych bez zgody opiekuna Dziecka. Dotyczy to również umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunku Dziecka
– nie wolno zapraszać Dzieci do swojego prywatnego mieszkania / domu
– nie podejmuje się form okazywania niechcianej czułości , niedozwolone jest okazywanie czułości w miejscach wyizolowanych np. łazienki , komentowanie rozwoju fizycznego małoletniego .
W każdej wyjątkowej sytuacji wynikającej ze stanu emocjonalnego , potrzeb fizjologicznych , choroby Dziecka czy nieprzewidzianych wypadków należy poprosić o pomoc inną dorosłą osobę jeżeli to możliwe .
Świadek jakiejkolwiek z wyżej opisanych zachowań i/ lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub Dzieci , zawsze informuje o tym osobę odpowiedzialną i postępuje zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji w klubie malucha Wesoła Dżungla .
Nadrzędnymi zadaniami Naszego Klubu jest usamodzielnienie dzieci w zakresie wykonywania czynności fizjologicznych i higienicznych, samodzielnego ubierania i rozbierania się, jedzenia oraz przygotowanie maluszków do pobytu w przedszkolu.
nasze priorytety:
- zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i stworzenie domowych warunków
- zapewnienie opieki wychowawczej
- w Naszym Klubie każdy z wychowanków traktowany jest indywidualnie. Staramy się wyłowić jego zainteresowania, dostrzec i ukierunkować talent
„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”
Janusz Korczak
Jesteśmy zawsze do Państwa dyspozycji , aby przekazać swoje obserwacje i spostrzeżenia oraz przyjąć Państwa sugestie w kwestiach tempa i prawidłowego przebiegu rozwoju dziecka.